Potrzebujesz taniej, bezpiecznej i profesjonalnie wykonanej strony?

Zapraszam do kontaktu!

Git na dziś

git init tworzy folder .git czyli jednocześnie lokalne repozytorium.

Nieinwazyjne przyśpieszenie Joomla! 2.5

Tags: Joomla 2.5

Nieinwazyjne znaczy bez modyfikacji plików. Jak to zrobić, żeby strona ładowała się szybciej, google indeksowało szybciej a użytkownicy nie uciekali po kilku sekundach?

 

 

Na początek sprawdźmy czas ładowania strony i obciążenie.

Pełny czas wczytania wszystkich elementów strony możesz zobaczyć przy pomocy dodatku do FireFox o nazwie Firebug. Zamiast szukać ikony rozszerzenia przeglądarki najprościej jest uruchomić jego konsolę przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na stronie i wybranie opcji "Zbadaj element za pomocą firebuga". Następnie przejdź na zakładkę "Sieć" i upewnij się, że masz zaznaczoną na niej opcję "Wszystko". Teraz wystarczy odświeżyć stronę i kolorowy timeline pokaże co, kiedy, ile i jak długo wczytuje się aby pokazać efekt w przeglądarce. Wygląda to mniej więcej tak:

Ładowanie strony Firebug

Teraz już wiesz, jakie elementy strony zajmują łącze. Pozostaje tylko zastanowić się jak je wyeliminować.

Jeżeli dość długo trwa ładowanie pierwszego elementu - index.php znaczy, że to serwer męczy się z przygotowaniem strony. Winę za to może ponosić:

  • słaby serwer (hosting)
  • zbyt duża ilość modułów
  • nieoptymalnie napisany komponent
  • wolne połączenie do bazy danych

Aby sprawdzić, co robi serwer możesz włączyć na chwilę narzędzia diagnostyczne. W panelu administratora wybierz Witryna->Konfiguracja globalna->System następnie w sekcji Diagnostyka zaznacz Analiza systemu: Tak. Po odświeżeniu sprawdzanej strony na dole pojawią się rozszerzone informacje:

analiza zadań serwera

Widać tu ile czasu i pamięci serwera zajmuje ładowanie kolejnych modułów. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników wyświetla się również lista zapytań SQL. Na ich podstawie można znaleźć np nieoptymalne rozszerzenie.

Jak zatem przyśpieszyć swoją stronę bez zmian w kodzie i w konfiguracji serwera?

  1. Włącz cache strony (Witryna->Konfiguracja globalna->System sekcja Pamięć podręczna) i zobacz jak strona się zachowuje. W przypadku problemów z wyświetlaniem lepiej zrezygnować z tej funkcjonalności
  2. Zredukuj ilość elementów na stronie (największe są przeważnie obrazki), zwłaszcza na 'landing page' gdzie trafia najwięcej użytkowników
  3. Użyj rozszerzeń do generowania miniaturek zamiast wklejania dużych zdjęć do artykułów (pomniejszanie w edytorze treści nic nie daje)
  4. Wyłącz zbędne moduły lub zastąp te 'ciężkie' zamiennikami
  5. Zastanów się nad szybszym (choć pewnie droższym) hostingiem