Potrzebujesz taniej, bezpiecznej i profesjonalnie wykonanej strony?

Zapraszam do kontaktu!

Git na dziś

git status pokazuje stan lokalnego repozytorium.

Śledzenie użytkowników

Tags: Google analytics | Joomla 2.5

Czy strona staje sie popularna? Czy użytkownicy często do niej wracają? Które części witryny są najczęściej odwiedzane? Czyli jak śledzić, monitorować i zrozumieć gości naszego serwisu. Na przykładzie naszego serwisu. Montaż i interpretacja wyników w Joomla! 2.5.

Najbardziej znanym obecnie systemem do zliczania odwiedzin jest Google Analytics. Koniecznie zatem trzeba go zintegrować ze stroną opartą o Joomla!. Według prostego kreatora po stronie Google dowiadujemy się, że wystarczy wkleić mały fragment skryptu gdzieś na stronie i automatycznie dostaniemy wszystkie statystyki podane na tacy. Zawsze jednak można chcieć czegoś więcej.

Od zawsze do Analytics stosuję AG Google Analytics (http://extensions.joomla.org/extensions/site-management/analytics/site-analytics-google-based/12097). Aby uruchomić dodatek instalujemy komponent i plugin. Plugin oczywiście trzeba aktywować i warto zaznaczyć opcje IP Accounting visitors oraz Accounting for the name of visitors. Sprawi to, że google dodatkowo zapisze sobie adres ip gości oraz nazwę użytkownika, jeżeli jest zarejestrowany i zalogowany na stronie.

W bardziej zaawansowanych konfiguracjach, zwłaszcza do remarketingu, lepiej użyć specjalnych modułów śledzących. Wtedy można je aktywować dla wybranych podstron. Niestety w takich sytuacjach, przeważnie w sklepach internetowych, stosowałem bespośrednie wklejenie kodu do treści szablonu (np thankyou page). Mam zamiar wydać parę groszy i przeprowadzić testową kampanię reklamową strony - w ten sposób opiszę ten temat szerzej w połączeniu z Google AdWords.

Co do samego rozszerzenia, to proponuję je zainstalować na swojej stronie i przejrzeć opcje dostępne w komponencie po stronie panelu administratora. Dostajemy tam szczegółowe informacje o lokalizacji, czasie spędzonym na stronie i źródle odwiedzin. Praktycznie najważniejsze informacje bez konieczności logowania się do konta Google.

Samo zliczanie uruchomień strony przez przeglądarki oczywiście nam nie wystarcza, ponieważ można uzupełnić te informacje. Niektórzy użytkownicy blokują wszelkie odwołania do stron zewnętrznych, ponieważ nie chcą być śledzeni. Boty internetowe nie są zliczane przez tego typu statystyki. Jest jednak sposób na zliczenie wszystkich odświeżeń strony. J4age Statistics (http://extensions.joomla.org/extensions/site-management/analytics/site-analytics/11750) zapisuje stosowne informacje przy każdym uruchomieniu głównego skryptu PHP Joomla!. Wszystko dzieje się po stronie serwera, więc żadne próby nie zablokują zliczenia odwiedzin. Tak jak w przypadku rozszerzenia do Analytics, tu również należy zainstalować komponent i plugin lub moduł.

Najciekawszą możliwością wspomnianego J4age jest wyświetlanie ścieżki wizyty wraz z czasem spędzonym na poszczególnych podstronach dla każdego użytkownika. Przy okazji zapisują się również wpisy pochodzące od botów indeksujących (można je zaznaczyć jako ignorowane w statystykach) oraz od automatów skanujących. W ten sposób można łatwo namierzyć serwer próbujący spamować forum lub zgadywać hasła dostępu metodą brute-force.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, możesz jeszcze poprosić dostawcę hostingu o access.log do wglądu :)

Jest jeszcze jeden bardzo dobrze zapowiadający się produkt JoomlaWatch (http://extensions.joomla.org/extensions/site-management/analytics/visitors/3940). Jak tylko go zainstaluję i wykupię pełną licencję z pewnością go opiszę. Możliwości zapowiadają się bardzo efektownie.