Potrzebujesz taniej, bezpiecznej i profesjonalnie wykonanej strony?

Zapraszam do kontaktu!

Git na dziś

git init tworzy folder .git czyli jednocześnie lokalne repozytorium.

Środowisko developera pod Joomla! 2.5

Tags: Joomla

Proste pluginy lub modyfikacje można robić w notatniku (czytaj: np Notepad++). Jednak do większego przedsięwzięcia należy podejść profesjonalnie i zorganizowanie. W tym celu warto poświęcić trochę czasu, żeby przygotować sobie środowisko do pracy. Opiszę Maven3 oraz konfigurację IDE w połączeniu z repozytorium GIT (http://www.bitbucket.org) przy tworzeniu rozszerzeń.

Przede wszystkim potrzebne będą serwery niezbędne do uruchomienia aplikacji webowej, czyli LAMP lub WAMP. Pod linuxem wystarczy zainstalować (apt, yum etc) apache2 mysql-server, php5. W środowisku Windows polecam Zend Server CE oczywiście z obsługą php 5.3 i automatyczną instalacją MySql.

Dodatkowo przyda nam się oprogramowanie do obsługi GIT, czyli http://git-scm.com/. Należy uruchomić instalator pod windows lub pod Linux zainstalować git-core.

Ważne, aby mieć zainstalowane Java SDK - czyli JDK (http://www.oracle.com). Teraz możemy doinstalować Maven3. W tym celu ściągamy paczkę z http://maven.apache.org/download.html. Instalacja polega na rozpakowaniu archiwum. Dobrze jest dodać folder bin do ścieżki PATH w Windows, ale tylko do uruchomienia ręcznego z konsoli.

Jednym z lepszych środowisk programistycznych do PHP (i nie tylko!) jest Eclipse. Aby z niego w pełni korzystać wystarczy go chwilę przygotować:

  1. Instalujemy obsługę eGit
  2. Instalujemy obsługę JAVA (nie koniecznie, ale zawsze to robię)
  3. Instalujemy obsługę SQL (Database Development)
  4. Instalujemy connector do systemu zarządzania błędami (Mylyn lub TasktopPro)
  5. Instalujemy rozszerzenia PDT, czyli Php Development Tools
  6. Instalujemy m2e - rozszerzenie do obsługi projektów Maven3

Jeżeli tworzysz projekty komercyjne, to najlepiej założyć konto GIT na http://www.bitbucket.org gdzie można tworzyć nielimitowaną ilość prywatnych repozytoriów.

Po wykonaniu tych prostych kroków mamy już całe potrzebne oprogramowanie. Jak je wykorzystać przy tworzeniu rozszerzeń do Joomla! opisuję w artykule Nowe rozszerzenie Joomla! 2.5